Wiosna to czas remontów, nowych pomysłów i zaskakujących aranżacji. Po zimie szczególne zadbaj o swój ogród. Zaprojektuj go tak, aby był Twoją prywatną oazą relaksu przez cały. Podpowiadamy jak zaaranżować unikalne SPA ogrodowe, które zaskoczy naturalnością i wyjątkowym klimatem.

Zamiast ogrodowego jacuzzi - drewniana balia z aeromasażem

Basen czy jacuzzi to powszechnie znane wyposażenie ogrodu. Teraz czas na nowe, ekologiczne i naturalne aranżacje. Zamiast zwykłego plastikowego jacuzzi, które chłonie mnóstwo energii, proponujemy energooszczędne balie. Balie wykonane są w całości z drewna, wyglądają bardzo naturalne i stylowo. Idealnie nadają się do nowoczesnego ogrodu. Gorąca kąpiel w takiej bali to czysta przyjemność. Idealny pomysł na wieczorny relaks we dwoje lub na spotkanie z przyjaciółmi. Drewniane balie zaopatrzone są w aeromasaż, który dodatkowo relaksuje.

Sauna ogrodowa do pełni szczęścia

Wiele osób relaks utożsamia z sauną – i w zasadzie nie ma co się dziwić. Seanse w saunie świetnie wpływają na nasze zdrowie, samopoczucie i skórę. Ale pomyślcie, jak może być przyjemnie mieć saunę w ogrodzie? Pełen relaks! Gorąca drewna sauna dostępna ma wyciągnięcie ręki. A po wieczornym seansie w saunie, kładziemy się na leżak i patrzymy w rozgwieżdżone niebo. Odpoczywamy, ochładzamy się, relaksujemy. A jeśli jest wciąż ciepło, wchodzimy do drewnianej wanny z zimną wodą. Wszystko w harmonii z naturą i co najważniejsze, w naszym prywatnym miejscu na ziemi.

Spa w ogrodzie - dodatki

Aranżując w ogrodzie SPA musisz pamiętać o pewnych dodatkach, dzięki którym miejsce będzie w pełni komfortowe. Konieczne będą leżaki lub wygodny zestaw wypoczynkowy. W końcu po gorącym seansie w saunie lub kąpieli miło się położyć. Może to być także oryginalny hamak. Jeśli zdecydujesz się na saunę w ogrodzie warto zaopatrzyć się także w sprzęt chłodzący – drewnianą wannę. Idealnyn dodatkiem do SPA może być również palenisko na wieczorne chłody lub grill. Na pewno przyda się podczas wspólnego relaksu z przyjaciółmi.

Prostota, funkcjonalność i estetyczny minimalizm – takimi słowami najprościej opisać styl skandynawski. Od wielu lat chętnie stosowany w mieszkaniach, teraz przeniesiony został także na teren przydomowych ogrodów. Czym charakteryzuje się ogród w stylu skandynawskim?

Naturalność i prostota w ogrodzie skandynawskim

Styl skandynawski swoim minimalizmem nawiązuje do nowoczesnych trendów aranżacyjnych. Jego prostota przejawia się w braku ozdobnych elementów, nagromadzenia kolorów i dodatków oraz w wykorzystywaniu prostych, naturalnych materiałów. Popularne, odporne na surowe warunki klimatyczne rośliny, porośnięte zielenią głazy, proste meble i żwirowe alejki tworzą nieprzytłaczającą, klimatyczną całość. Dzięki tym cechom Wasz ogród będzie wyglądał pięknie i czysto przy niewielkim wkładzie pracy i czasu.

Rośliny w ogrodzie skandynawskim

Rośliny sadzone w ogrodach skandynawskich nie należą do szczególnie wymagających, dlatego ich pielęgnacja nie jest czasochłonna. Ich zadaniem jest wtapianie się w otoczenie i naturalny wygląd. Najczęściej będą to rośliny występujące w surowym klimacie skandynawskim, a więc będące odporne na chłody i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Idealnie nadają się odmiany iglaste, a więc świerki, jodły, sosny, jałowce, a także wrzosy, żurawina, borówka czy drzewa owocowe (np. jabłoń czy grusza) oraz kwiaty: orchidee, nasturcje, geranium. Niektórzy w swoich ogrodach pozwalają też rosnąć grzybom i chwastom. Rośliny nie są sadzone zgodnie z wytyczonymi geometrycznymi liniami. Całość sprawia raczej wrażenie „dzikiej” i naturalnej, poprzecinanej jedynie prostymi liniami alejek

Ogród w stylu skandynawskim – jasne i stonowane barwy

W ogrodzie w tym stylu nie znajdziemy kolorowych roślin oraz bardzo przykuwających oczy wielobarwnych elementów. Barwy ziemi, zieleń, szarość i biel to kolory typowe dla surowego skandynawskiego klimatu. Biel odgrywa tu szczególną rolę. Ogród ma być przestronny i nasłoneczniony, dlatego jasne barwy żwiru czy ogrodowych aranżacji sprawdzą się idealnie

Rola drewna w ogrodzie skandynawskim

W aranżacjach ogrodowych w tym stylu szczególną rolę odgrywają naturalne materiały takie jak: len, bawełna, kamień, metal i - przede wszystkim - drewno. Stosuje się je do wykonania mebli ogrodowych, a także do pokrycia nawierzchni, na przykład tarasu. Drewno powinno być odpowiednio przygotowane na różne warunki atmosferyczne. Poddaje się je zatem np. procesowi termowania, który poprawia odporność i wytrzymałość tego materiału. Wykonane z niego aranżacje nie powinny być dodatkowo zdobione, aby nie psuć prostoty i naturalnego wyglądu mebli. W bardzo wielu aranżacjach ogrodów w stylu skandynawskim znajdziemy taras. Najczęściej zbudowany jest z drewna, rzadziej z kostki brukowej czy płyt kamiennych. Zazwyczaj jest prosty i jednolity. Stoliki i krzesła również wykonane są z drewna bądź technorattanu, czy też wikliny. Dywanik lub kapa mogą być wykonane z lnu lub bawełny.

A może … Balia?

Dla mieszkańców Skandynawii korzystanie z Balii to niemal tradycyjny rytuał, a zgodnie z przekonaniem Finów, miejscem najodpowiedniejszym dla balii jest ogród. Dlatego w ogrodzie w stylu skandynawskim możemy znaleźć saunę, na przykład w kształcie beczki, ale także balie ogrodowe czy baseny. Są to rozwiązania nieco bardziej kosztowne, ale idealnie wpisujące się w ideę tego, czym powinien być ogród: miejscem wytchnienia, relaksu i odpoczynku.

Sauny znane są od niemal 2 tysięcy lat, począwszy od Skandynawii, poprzez kraje nadbałtyckie, Rosję, Chiny aż po Japonię. Mieszkańcy Skandynawii korzystają z sauny co najmniej dwa razy w tygodniu. Wspólny pobyt w saunie jest niemal rytuałem. Od wielu lat moda na "saunowanie" intensywnie rozwija się również w Polsce.

Zatem jaką saunę wybrać, jeżeli zdecydujemy się na jej zakup? Zgodnie z fińską tradycją miejscem sauny jest w ogród. Zalet, które przeważają nad sauną umieszczoną w domowym zaciszu, jest co najmniej kilka.

Kontakt z naturą

Przede wszystkim kontakt z naturą jest niezastąpiony. Większość współczesnych rodzin docenia możliwości wynikające z relaksu na świeżym powietrzu i wspólnym biesiadowaniu. To wspaniałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają jedynego w swoim rodzaju odpoczynku na łonie natury. Sauna ogrodowa pozwala na całoroczne korzystanie. Wystarczy wyjść do własnego ogrodu, a zmieniająca się wraz z porami roku roślinność gwarantuje niepowtarzalne doznania podczas kąpieli parowej. We własnym ogrodzie zimą, po skorzystaniu z sauny, można zanurkować w zaspie albo pospacerować po śniegu. Czy jest coś bardziej przyjemnego od rozgrzewania się w saunie i spoglądania przez okno na ogród otulony białym puchem?

Piękna dekoracja Twojego ogrodu

Sauna ogrodowa to również ozdoba każdego ogrodu. Drewniane sauny łatwo komponują się z otoczeniem, stając się jego ozdobą. Prosta konstrukcja wykonana z drewna doskonale łączy się z ogrodową roślinnością a możliwość wykończenia sauny według własnego pomysłu, jak np. kolor pokrycia dachowego, pozwala doskonale skomponować ją z ogrodem, tworząc z niej prawdziwą dekorację całej przestrzeni wokół domu.

Twoje prywatne SPA – możesz korzystać, kiedy tylko masz ochotę

Prywatna sauna ogrodowa to również niezwykle komfortowe rozwiązanie dla każdego posiadacza działki rekreacyjnej. Nie trzeba stresować się przebywaniem w saunie z innymi osobami, można korzystać z niej w dowolnym momencie, bez zbędnego planowania i wyjeżdżania do sauny oddalonej od miejsca zamieszkania. Na kąpiel w saunie można zdecydować się w każdej chwili – nawet gdy publiczne saunaria są już dawno zamknięte. Umieszczenie drewnianej beczki to atrakcja nie tylko podczas romantycznych wieczorów we dwoje, ale również podczas większych spotkań w gronie przyjaciół i rodziny. Nikt nie odmówi bowiem przyjemnego wygrzewania się w drewnianej saunie pięknie zaaranżowanej w naszym ogrodzie, z ciekawym widokiem na zieleń.

Szybko, łatwo i bez zbędnych formalności

Sauna ogrodowa to coraz popularniejsza alternatywa dla odpoczynku w zaciszu własnego ogrodu, z której korzystają nie tylko właściciele dużych działek. Wręcz przeciwnie - z jej uroków może korzystać każdy z nas, ponieważ sauna ogrodowa jest na tyle kompaktowa i ustawna, że zmieści się niemal w każdym ogrodze. Jej ogromną zaletą jest mobilność i możliwość przeniesienia w zupełnie inne miejsce. Wystarczy przygotować płaskie i stabilne podłoże i zadbać o przyłącze elektryczne, potrzebne do podpięcia oświetlenia. Sauna ogrodowa profesjonalnie zmontowana jest gotowa do użytku zaraz po dostarczeniu. Nie wymaga pozwolenia na budowę i można ją ustawić w dowolnym miejscu w ogrodzie, na tarasie, pod altaną czy na brzegu jeziora. To również idealne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają dodatkowego pomieszczenia w domu do zaadaptowania pod saunę wewnętrzną.

Przyjemnie i ekonomicznie

Zaletą sauny zewnętrznej są również niskie koszty jej utrzymania. W budynku stosuje się piece elektryczne mające wysokie pobory energii, skutkiem czego rachunki za prąd mogą znacząco wzrosnąć. W saunach ogrodowych zazwyczaj piece opalane są drewnem, co jest niezwykle ekonomiczne. Dodatkowo taki piec tworzy wyjątkowy klimat, a zapach palonego drewna może również działać odprężająco. W saunie wewnętrznej także opary rozchodzące się po całym mieszkaniu mogą stanowić problem. Na zewnątrz tego problemu po prostu nie ma, ponieważ wszystko zostaje w ogrodzie. To niezwykle łatwe i przyjemne rozwiązanie, a przy tym zgodne z fińską tradycją "saunowania". Sauna w ogrodzie to zdecydowanie trafiony pomysł – daje możliwość wypoczynku o każdej porze dnia i roku. Ustawiona w zaciszu naszego ogrodu stanie się ulubionym miejscem do odprężenia po ciężkim dniu pracy, miejscem częstych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Wypielęgnowany ogród i drewniana, piękna sauna to coś więcej niż kompletny wypoczynek… To Twoja prywatna oaza relaksu.

Zadbać o siebie można nie tylko poprzez aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie czy regularne poddawanie się zabiegom kosmetycznym i masażom. Czy wiesz, że wiele dobrego dla organizmu zrobisz także podczas relaksu w domowej saunie? W trakcie rytuału saunowego można nie tylko odpocząć, ale też kompleksowo zatroszczyć się o urodę. Wysoka temperatura w połączeniu z właściwymi zabiegami i kosmetykami jest w stanie zdziałać cuda dla kondycji skóry!

Jak korzystanie z sauny wpływa na kondycję skóry i włosów?

O tym, że saunowanie bardzo pozytywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na odpowiednią kondycję skóry, najlepiej świadczy fakt, że spośród wszystkich sposobów dbania o ciało, to właśnie korzystanie z sauny i łaźni jest w Polsce najpopularniejsze (tak wynika z badań CBOS). A co konkretnie sauna robi dobrego dla naszej skóry? Podczas sesji pobudzone zostaje krążenie krwi, dzięki czemu szybciej rozprowadza ona tlen i składniki odżywcze do komórek skóry. Ponadto, wraz z intensywnym poceniem się w saunie, nasza skóra pozbywa się zanieczyszczeń i odblokowują się pory. Warto wiedzieć, że sauna, choć tak dobra dla naszego organizmu, może przyczyniać się do przesuszania włosów. Dobrze jest zatem zabezpieczyć je przed sesją.

Pielęgnacja i zabiegi we własnej saunie

Jeśli mamy to szczęście i posiadamy własną saunę, to warto wzbogacić nasze rytuały o dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Co prawda już sama sesja czyni wiele dobrego dla naszej skóry, ale działanie sauny można jeszcze wzmocnić, stosując właściwe preparaty i techniki. Bardzo dobre efekty daje zrobiony w saunie peeling. Skóra jest podczas sesji rozmiękczona, dzięki czemu łatwiej jest usunąć martwy naskórek i zgromadzone na powierzchni zanieczyszczenia. Najlepiej jest do peelingu stosować kosmetyki o naturalnym składzie.

Bez problemu można również wykonać taki kosmetyk samodzielnie. Świetne efekty uzyskamy, stosując na przykład domowy peeling kawowy. Aby go zrobić, wystarczy połączyć ze sobą:

  • kilka łyżek zmielonej kawy (może to być także kawa już wcześniej zaparzona, która zostaje w zbiorniku ekspresu ciśnieniowego)
  • kilka łyżek oliwy lub ulubionego olejku do kąpieli.

Po wymieszaniu uzyskujemy gęstą pastę, którą należy wmasować w całe ciało, zaczynając oczywiście od nóg. Taki peeling nie tylko skutecznie wygładza skórę, ale też pomaga w walce z cellulitem, nadając jednocześnie ładny koloryt i bardzo przyjemny zapach. Najlepsze efekty daje nałożenie kosmetyku w przerwie po drugim seansie w saunie.
Jeśli chodzi o pielęgnację ciała, to w trakcie rytuału saunowego warto zastosować takie zabiegi, jak:

  • nałożenie maseczki nawilżającej na twarz
  • w przerwie po pierwszej sesji dobrze jest zastosować ten kosmetyk, ponieważ rozgrzana i dogłębnie oczyszczona skóra twarzy jest w stanie przyjąć o wiele więcej składników odżywczych i cennych substancji podchodzących z preparatu;
  • ścieranie zrogowaciałej skóry na stopach
  • odpowiednim momentem na przeprowadzenie tego zabiegu będzie ostatnie wyjście z sauny. Martwa skóra jest wtedy doskonale zmiękczona i bardzo łatwo można ją usunąć.
Rola aromaterapii w domowym SPA

Doskonałym urozmaiceniem domowych sesji w saunie będzie skorzystanie z aromaterapeutycznych właściwości olejków zapachowych. W zależności od efektów, jakie chce się uzyskać, można zdecydować się na wykorzystanie m.in. olejków:

  • eukaliptusowego, posiadającego właściwościach antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i antywirusowych,
  • rozmarynowego, redukującego napięcie fizyczne i psychiczne oraz działającego przeciwzapalnie i łagodząco,
  • pomarańczowego, wykazującego działanie relaksujące, antyseptyczne i antycellulitowe.
Pielęgnacja ciała po wyjściu z sauny

Dopełnieniem rytuału w domowym spa będzie właściwa pielęgnacja po zakończeniu sesji. Na ciało, które utraciło dużo wody, należy nałożyć nawilżający balsam lub odżywczy olejek. Również włosy, jeśli nie zostały zabezpieczone, wymagają szybkiej interwencji. Aby zapobiec ich wysuszeniu, po wyjściu z sauny dobrze je umyć i spłukać zimną wodą, aby łuski się zamknęły. Po lekkim osuszeniu ręcznikiem, można wetrzeć w nie na przykład bogaty w substancje odżywcze olejek arganowy. A na koniec super cenna RADA! Skóra po saunie dosłownie „wpije” składniki odżywcze, które jej dostarczymy. Nałóż na twarz solidną warstwę dobrego kremu i połóż się wcześniej spać. Rano skóra będzie wyglądać zdrowo i promiennie!

Balia ogrodowa to świetny pomysł na komfortowy odpoczynek we własnym ogrodzie. Doskonale wiedzą o tym Finowie, którzy słyną z miłości do dobrej jakości drewna i tę tradycję kultywują od lat. Dlaczego warto zastanowić się nad taką instalacją i z czym to się wiąże?

Przede wszystkim chodzi o lecznicze działanie ciepła, naturalność i obcowanie ze świetnej jakości drewnem. Kontakt ciepłej wody i dobrze wykonanej powierzchni drewna ze skórą to jedno z najprzyjemniejszych doznań, jakie możemy sobie zafundować po ciężkim dniu lub treningu.

Kąpielami w drewnianej beczce możemy cieszyć się o każdej porze dnia i roku, niezależnie od pogody. Latem, w upalne dni może służyć do ochłody, a zimą – dla zahartowania ciała i wzmocnienia odporności. Balię z piecem opalanym drewnem można umieścić w dowolnym miejscu: nad rzeką, jeziorem, w górach, czy w domowym ogrodzie. Zajmuje niewiele miejsca, nie wymaga dodatkowych instalacji i jest gotowa do użytku bezpośrednio po dostarczeniu. Balia pozwala na swobodny odpoczynek od 6 do 8 osób jednocześnie.

To idealne miejsce do spędzania romantycznych wieczorów we dwoje przy blasku księżyca, ale również źródło niezapomnianych wrażeń w większym towarzystwie. Drewniana balia to nie tylko możliwość odpoczynku, ale także świetny wygląd. Jest spora szansa, że Wasz ogród szybko stanie się ulubionym ogrodem Waszych przyjaciół i znajomych.

Aby w ogrodzie pojawiła się ekonomiczna, chłodna EcoPiwniczka na przetwory, warzywa, owoce i butelki z sokiem, winem itp. potrzeba wyłącznie wytypowanego miejsca i zgraną ekipę. Osadzenie piwnicy w wymiarach około 2 m kwadratowych (lub innych, w zależności od zapotrzebowania) wymaga jedynie precyzyjnie przygotowanego dołu. Do gotowego wykopu transportuje się EcoPiwniczkę, ustawia za pomocą poziomic, po czym zasypuje i przykrywa warstwą izolacyjną, glebą i darnią.

Czy wykopanie dołu na EcoPiwniczkę jest trudne?

Dół musi być szerszy od EcoPiwniczki o 20 cm z każdej strony. Ścianki ziemi powinny być proste, poziome i bez przechyleń. Warstwę poziomą dołu należy wyłożyć siatką lub prętami zbrojeniowymi i zalać je mieszanką betonową B15-B25 lub samemu taką przygotować za pomocą piasku oraz cementu. Zalewanie powierzchni podstawy trzeba mierzyć poziomicą, aby EcoPiwniczka stała na przygotowanej warstwie stabilnie i równo. Gdy nasza piwniczka jest już w pełni wypoziomowana i osadzona, zasypujemy jej boczne ścianki glebą z wykopu. Na dachu układamy warstwę izolacyjną i przysypujemy pozostałą częścią ziemi oraz układamy na jej powierzchni darń. Właz do Piwniczki EcoLight musi być 10 cm nad gruntem. Zapewni to jego szczelność.

Czy na terenie podmokłym EcoPiwniczka zda egzamin?

Podmokły teren wymaga jedynie innego przygotowania dołu do osadzenia piwniczki. Potrzebna jest do tego celu płyta betonowa, której wymiary muszą być większe od podstawy EcoPiwniczki o 20 cm na całym jej obwodzie. Płyta musi mieć wcięcia na pasy sprzęgające. Mogą być od razu przymocowane do płyty warstwą betonu. Za ich pomocą będzie opuszczana płyta i EcoPiwniczka. Pasy zostaną mocna zaciśnięte wokół piwniczki na stałe, by nie została wyparta przez wodę gruntową. Pasy muszą zatem być mocne o dopuszczalnym obciążeniu 5 ton. Zamiast pasów można użyć liny stalowej w otoczce polimerowej, by nie uszkodziła ścian piwniczki. Minimalna średnica to 12 mm, a długość 7 m. Takich lin potrzeba 2 sztuki.

Jak należy zasypać Piwniczkę EcoPlus (z włazem bocznym)

Wejście boczne jest pochyłe. Część Piwniczki EcoPlus wystaje poza poziom warstwy glebowej. Z tego powodu, należy ułożyć grubszą warstwę izolacyjną, a po jej ułożeniu, tylną wystającą ściankę piwniczki obsypać większą ilością ziemi. Najlepiej nadać jej kształt górki. Ważnym aspektem jest kierunek ustawienia EcoPiwniczki w taki sposób, aby drzwi do niej skierowane były na północ. W ten sposób maksymalnie ograniczymy promieniowanie słoneczne.

Oprócz Nowoczesnych EcoPiwniczek nasz sklep oferuje SPA Ogrodowe, dzięki któremu lato można spędzić na własnym podwórku. Wypoczynek będzie wprost idealny, porównywalny z wczasami w ekskluzywnym kurorcie.