Ogród w stylu skandynawskim

Prostota, funkcjonalność i estetyczny minimalizm – takimi słowami najprościej opisać styl skandynawski. Od wielu lat chętnie stosowany w mieszkaniach, teraz przeniesiony został także na teren przydomowych ogrodów. Czym charakteryzuje się ogród w stylu skandynawskim?

Naturalność i prostota w ogrodzie skandynawskim

Styl skandynawski swoim minimalizmem nawiązuje do nowoczesnych trendów aranżacyjnych. Jego prostota przejawia się w braku ozdobnych elementów, nagromadzenia kolorów i dodatków oraz w wykorzystywaniu prostych, naturalnych materiałów. Popularne, odporne na surowe warunki klimatyczne rośliny, porośnięte zielenią głazy, proste meble i żwirowe alejki tworzą nieprzytłaczającą, klimatyczną całość. Dzięki tym cechom Wasz ogród będzie wyglądał pięknie i czysto przy niewielkim wkładzie pracy i czasu.

Rośliny w ogrodzie skandynawskim

Rośliny sadzone w ogrodach skandynawskich nie należą do szczególnie wymagających, dlatego ich pielęgnacja nie jest czasochłonna. Ich zadaniem jest wtapianie się w otoczenie i naturalny wygląd. Najczęściej będą to rośliny występujące w surowym klimacie skandynawskim, a więc będące odporne na chłody i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Idealnie nadają się odmiany iglaste, a więc świerki, jodły, sosny, jałowce, a także wrzosy, żurawina, borówka czy drzewa owocowe (np. jabłoń czy grusza) oraz kwiaty: orchidee, nasturcje, geranium. Niektórzy w swoich ogrodach pozwalają też rosnąć grzybom i chwastom. Rośliny nie są sadzone zgodnie z wytyczonymi geometrycznymi liniami. Całość sprawia raczej wrażenie „dzikiej” i naturalnej, poprzecinanej jedynie prostymi liniami alejek

Ogród w stylu skandynawskim – jasne i stonowane barwy

W ogrodzie w tym stylu nie znajdziemy kolorowych roślin oraz bardzo przykuwających oczy wielobarwnych elementów. Barwy ziemi, zieleń, szarość i biel to kolory typowe dla surowego skandynawskiego klimatu. Biel odgrywa tu szczególną rolę. Ogród ma być przestronny i nasłoneczniony, dlatego jasne barwy żwiru czy ogrodowych aranżacji sprawdzą się idealnie

Rola drewna w ogrodzie skandynawskim

W aranżacjach ogrodowych w tym stylu szczególną rolę odgrywają naturalne materiały takie jak: len, bawełna, kamień, metal i - przede wszystkim - drewno. Stosuje się je do wykonania mebli ogrodowych, a także do pokrycia nawierzchni, na przykład tarasu. Drewno powinno być odpowiednio przygotowane na różne warunki atmosferyczne. Poddaje się je zatem np. procesowi termowania, który poprawia odporność i wytrzymałość tego materiału. Wykonane z niego aranżacje nie powinny być dodatkowo zdobione, aby nie psuć prostoty i naturalnego wyglądu mebli. W bardzo wielu aranżacjach ogrodów w stylu skandynawskim znajdziemy taras. Najczęściej zbudowany jest z drewna, rzadziej z kostki brukowej czy płyt kamiennych. Zazwyczaj jest prosty i jednolity. Stoliki i krzesła również wykonane są z drewna bądź technorattanu, czy też wikliny. Dywanik lub kapa mogą być wykonane z lnu lub bawełny.

A może … Balia?

Dla mieszkańców Skandynawii korzystanie z Balii to niemal tradycyjny rytuał, a zgodnie z przekonaniem Finów, miejscem najodpowiedniejszym dla balii jest ogród. Dlatego w ogrodzie w stylu skandynawskim możemy znaleźć saunę, na przykład w kształcie beczki, ale także balie ogrodowe czy baseny. Są to rozwiązania nieco bardziej kosztowne, ale idealnie wpisujące się w ideę tego, czym powinien być ogród: miejscem wytchnienia, relaksu i odpoczynku.

Kategoria: Balie ogrodowe • Autor: darkx93 • 23 grudnia 2020 Tagi: Blog

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Benelote Sp. z o.o.

ul. Jeleniogórska 11/7
59-800 Lubań
woj. Dolnośląskie

Dział sprzedaży:
Tel. 537623781
[email protected]

Biuro:
Tel. 607063697
[email protected]

KRS: 0000863500
NIP: 6131584938

Nr konta bankowego: 91 1090 1955 0000 0001 4707 4888

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych